Diyet yapılırken neden peynir tüketilir?

Uzmanlara göre peynir, günlük diyette yer alması gereken bir protein kaynağıdır. Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan diyet yapan insanların peynir tüketmelerinin gerekliliğini şu şekilde açıklıyor: “Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük protein ihtiyacı, erkekler için kilo başına 0.95 gr. kadınlar için de 0.87 gramdır. Bu miktarın yaklaşık yarısının hayvansal protein kaynaklarından karşılanması önemlidir.  Çünkü bitkisel protein kaynaklarında tüm esansiyel aminoasitler mevcut değildir. Dengeli tüketildiğinde Peynir iyi bir protein kaynağı olan gıdadır, ayrıca vücudun ihtiyacı olan kalsiyum da sağlanır.

peynirvediyet

Günlük kalsiyum ihtiyacı nasıl karşılanabilir?

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan günlük kalsiyum ihtiyacı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Peynir protein açısından zengin bir gıda olup süt gibi iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İçeriğindeki kalsiyum  sinirlerin sağlıklı çalışması ve kasların düzgün fonskiyon görmesine yardımcı olur. Ayrıca  kalsıyum güçlü kemik ve diş oluşumu ve korunmasında görevlidir. Her yaş grubu için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanması için günde en az 2-3 porsiyon süt ürünü (1-2 bardak süt veya yoğurt veya 50 gr kadar peynir gibi) ile bir o kadar da kalsiyum içeren sebze tüketilmesi tavsiye edilir.

Yağ oranına dikkat edin

Peynir tüketirken öncelikle yağ oranına dikkat etmelisiniz. Yağ peynire o zengin dokusunu ve harika tadını verir fakat aynı zamanda kalori ve kolesterolünü de artırır. Az yağlı sütten yapılan peynirler çok daha az yağlıdır.

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram