Gebelikte uçak yolculuğu

hamile
Gebelikte uçak yolculuğu sakıncalı olabilir mi?

Hamilelik sürecinde, kadınlar kendilerine normalden daha fazla özen göstermeye başlıyorlar. Özellikle yedikleri-içtikleri, uykuları ve seyahatleri konusunda çok özenli oluyorlar. Çok gezmeyi seven anne adayları için, uçak yolculukları sorun yaratabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, hamilelikte uçak yolculuğunun bazı durumlarda sakıncalı olabileceğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Günümüzde hemen hemen tüm uçaklar, kabin basınç ayarlı oldukları için hamilelikte bir sorun oluşturmaz. Ancak çok küçük uçaklarda, basınç ayarları olmadığı için yüksek irtifada oksijenin azalmasına bağlı sorunlar yaşanabilir. Ayrıca hamilelik sırasında yapılan uçak yolculuklarında, uzun süre rahatsız bir pozisyonda hareketsiz oturmak tromboz (damar içi pıhtısı) ve varis riskini arttırır. Uçuş süresince özel varis çorabı giymeniz, bacaklarınızdaki kan dolaşımını destekler ve damarların şişmesini engeller.”

 

Anne adayları ne zamana kadar uçakla yolculuk yapabilirler?

Uçak yolculuğu hamilelikle birlikte; kanama, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, çoğul gebelik veya erken doğum öyküsü gibi yüksek risk faktörlerinin olmadığı durumlarda, 36. gebelik haftasına kadar son derece güvenli olup, bu kişiler, havayolları şirketleri tarafından da kabul edilebilmektedir. Ancak 36. gebelik haftasından sonra pek çok havayolu şirketi hamile kadınları uçaklarına kabul etmemektedir. Bunun nedeni anne ya da bebek açısından ortaya çıkabilecek olan riskler değil, olası bir doğum durumunda havayolu şirketinin, havadayken yaşanacak bir doğum nedeniyle risk almak istememesidir. Uçak bileti satan acenteler, rezervasyon sırasında hamile olup olmadığını ya da beklenen doğum tarihinin ne zaman olduğunu sormazlar, ancak uçağa binmek üzere kapıya gidildiğinde, tatsız bir sürprizle karşılaşılabilir. Eğer beklenen doğum tarihine bir hafta ya da daha az kalmış ise, havayolu şirketi o kişiyi uçağa almama hakkına sahiptir.

Uçağa binecek olan hamilelere öneriler:

–       Herhangi bir yerde uzun süre oturmak, bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler ve ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle her 1,5 -2 saatte bir ayağa kalkıp, koridorda yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı canlandırmalısınız. Bu kısa yürüyüşler sırasında bacaklarınıza germe egzersizleri de yaptırabilirsiniz.

–       Yolculuk sırasında otururken de bazı germe hareketleri yaparak, uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

–       Germe egzersizleri için; oturur pozisyondayken bacaklarınızı iyice ileriye doğru uzatın, topuklarınız merkez olacak şekilde, ayağınızı yavaşça kendinize doğru kuvvetlice çekerek baldır kaslarınızı gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi sağa – sola çevirin ve parmaklarınızı açıp kapatın.

–        “Dehidratasyon” yani vücudun susuz kalması durumu, gebelik için oldukça zararlı bir durumdur. Özellikle yaz günlerinde, seyahatleriniz sırasında bol miktarda sıvı almaya özen gösterin, ancak musluktan akan suları asla içmeyin.

–       Eğer yanınızdaki koltuk boşsa, ya da uçak içinde yan yana iki boş koltuk bulabilirseniz uzunca oturarak ayaklarınızı kaldırabilirsiniz.

–       Uçaktaki kabin basıncı ayaklarınızda şişmeye de neden olabilir. Ayakkabılarınızı çıkararak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yürüyüş sırasında, rahat ve sağlıklı olmasa da uçuş süresince, terlik veya rahat bir ayakkabı giymeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

–       Sıkça kaygılanan durumlardan ve sorulan sorulardan birisi de; havaalanına girerken, geçilen güvenlik kapı ve detektörlerinin bebeğe zarar verip vermediğidir. Hava alanlarının girişindeki detektörler, metal detektörüdür ve X ışını ile çalışmazlar. Bu nedenle bu kapılardan güvenle geçebilirsiniz.

–       Uçak yolculukları, genelde rahatsız koltuklarda yapılan sıkıcı seyahatlerdir. Hamilelik döneminde, yolculuk esnasında çok daha çabuk sıkılabilirsiniz. Hamileliğinizin özellikle son dönemlerinde, çok mecbur kalmadıkça uçak yolculuğundan kaçının.

–       Özellikle yurtdışı uçuşlarında, gittiğiniz yerdeki sağlık koşullarını ve sunulan sağlık hizmetlerini de araştırıp, bilmenizde yarar vardır.

–       Uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak ve hatta uçuşu kaçırmamak için, doktorunuzdan “uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca olmadığına” dair bir rapor alıp, bunu tüm uçuşlarınız sırasında yanınızda taşımanız uygun bir davranış olacaktır.

–       Bu raporda muayene olduğunuzun ve “72 saat içinde doğumun başlayabileceğine ilişkin bir bulguya rastlanmadığı” ibaresinin belirtilmesi, özellikle hamileliğinizin son dönemlerindeyseniz yararlı olabilir.

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram