Hamileler spor salonu seçerken nelere dikkat etmeliler?

Sonbahar ve ardından, kışın gelişi ile anne adayları için uzun yürüyüşler, basit egzersizler, yüzme ve pilates gibi çalışmalar için spor merkezleri ve uzman arayışı da gündeme gelecek.

Anne adaylarının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmesi, doğum sırasında daha güçlü olması ve akabinde güçlü ve sağlıklı bir lohusalık dönemi için spor yapmaya ihtiyacı olacağından, mutlaka bir spor merkezi seçmeleri gerekir. Bu seçimde nelere dikkat edilmesi gerektiği ise özetle şöyledir.

Merkezin içinde mutlaka bir sağlık kabini ve sağlık görevlisi bulunmalıdır.

Uzman spor eğitmeni(gebelikte egzersiz konusunda çalışan spor eğitmeni bulunan kulüpler özellikle seçilmelidir.)

Merkezi ve ulaşımı kolay yerler öncelikli kabul edilmelidir.

Çocuklarında zaman geçirebileceği alanları olan spor merkezleri ilk çocuk için birlikte vakit geçirilebilecek alanlar anlamına gelir ki avantajlıdır.

hemileliktespor salonuseçimi

Birden fazla seçenek, aylar içinde gebeliğin ilerleyişi ile branş devamlılığı konusunda çeşit gerektirir. İlk aylarda, sadece yürüyüş varsa, yanına yüzme, pilates, personla training gibi çalışmalarda eklenebilmelidir.

Açık kapalı, havadar ve geniş çalışma salonları ile zaten genel olarak yaşamı yavaşlayan anne adaylarına, ferah ve sağlıklı çalışma alanları sunan, merkezleri öncelikli değerlendirmek gerekir.

Anne adayları için sağlıklı bir gebelik dönemi , doğum ve lohusalık hayatlarının en az 1 yılını kapsar. Gebeliğe hazırlık, gebelik dönemi ve lohusalık, anne adayının en hassas, en dikkatli olması gereken dönemidir. Psikolojik olarakta hormon dengelerine yardımcı olmak, sosyal yaşamdan soyutlanmadan normal yaşamına devam etmesine sağlamak içinde yine düzenli egzersiz gerekir.

Spor merkezlerinden, uzman eğitmenlerden alınan yardım, evde tek başına yapılandan daha etkin, sokakta, ormanda veya sahil de yalnız başına olmasa bile yapılan yürüyüşlerden, çok daha güvenli olacaktır.

Funda Öztürk ALBAN
Bostancı Club Sporium Spor Okulları Genel Koordinatörü

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram