Anne adayları dikkat!

Hamilelikle birlikte anne adayları kendisinden çok bebeğini düşünür ve bu konuda titiz davranır. Sürekli doktor kontrolünde olmak, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir.

Sağlıklı bir takip süreci, doğumu da anne ve bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Mevsim geçişleri, anne ve bebek için önemlidir. Zaman zaman uygun koşullar oluşturmak gerekir. Aşılar, kontroller, kan tetkikleri gibi bazı detaylar hamilelik süresince dikkate almamız gereken detaylardır.

İşte Sonbahar ‘a girerken almamız gereken tedbirleri Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Operatör Doktor Sema Etiz Sayharman ve Spor ve sağlık uzmanı Funda Öztürk Alban’a sorduk.

Sonbahar ile birlikte ilk akla gelen grip aşısıdır. Özellikle çabuk hastalanan, direnci düşük ya da gebeliği zor geçen anne adaylarının dikkatli olması gerekir. Birde kalabalık aileler de yaşayan veya başka çocukları da olan bir anne adayının, enfeksiyonun geçiş süreci düşünüldüğünde doktorunun da önerisiyle grip aşısı için başvurması gerekir.

hamilelikte hazırlık

GEBELİK VE GRİP AŞISI

Şüphesiz her anne sağlıklı bir gebelik süreci ve sonunda da sağlıklı bebek sahibi olmayı ister. Bunun için gebelik kontrollerini zamanında yaptırmalı ve hastalıklardan korunmak için gerekli önlemleri almalıdır. Çünkü gebelik bağışıklık sisteminin normale göre daha zayıfladığı ve hastalıkların daha ağır seyrettiği bir dönemdir. Alınacak önlemlerin başında dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte gebeliğin ayına uygun olarak bir uzman yardımı ile yapılan spor ve düzenli uyku gelmektedir. Bütün bunlar vücut direncinin yüksek olmasını, dolayısıyla hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca belirli dönemlerde yapılacak olan aşılar da hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında grip salgınının başlamasından önce  (Eylül sonu, Ekim ayı ve Kasım ayının ortalarına kadar) yapılacak olan grip aşıları anneyi, dolayısıyla da bebeği hastalıklara karşı korumaktadır. Mevsimsel grip (İnfluenza) aşısı ölü bir virüs aşısıdır. Dolayısıyla gebelikte yapılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca son yıllarda domuz gribi (H1N1) salgını nedeniyle de ayrıca bu aşının da gebelere yapılması önerilmektedir. Çünkü gebelikte geçirilecek olan domuz gribi çok daha ağır seyrederek hem anne hem de bebeği için çok daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Bütün bu önlemlerin dışında genel hijyen kurallarına uyulmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı,  hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

Grip gebelikte oldukça sıkıntılı geçen bir hastalıktır. İlaç kullanamayacağı için anne adayı adına durum daha da zorlaşır. Eğer takip eden doktor da sakınca görmüyorsa, anne adaylarının aşının yapılması gerektiği yaz sonu, sonbahar başında ki zamanı kaçırmaması, yardım alması önerilir.

Hamilelikte geçirilen ağır bir gribin bebeğin gelişimini etkilediği, hatta anne ve bebeğin yaşamını tehdit ettiği düşünülürse grip aşısının ne kadar önemli olduğu da görülecektir.

Sonbahar aylarında annenin direncini ve bağışıklık düzeyini de arttırması neler yapılabilir sorusunun yanıtı içinde Bostancı Club Sporium Spor Okulları Genel koordinatörü spor sağlık uzmanı Funda Öztürk ALBAN ın şunları iletti.

Hamilelik, anne adayının direncinin en düşük olduğu zamanlardır. Hem bebeği hem de kendisi için güçlü olması gerekir. Beslenmesi ve aktiviteleri buna  göre ayarlanmalıdır. Kardiyo çalışmalar dediğimiz yürüyüşler, yüzme ve aerobik çalışmalar (gebeler için hazırlanmış olan) yapılabilir.

Bu çalışmalar, hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişim ve değişimini, anne adayı güçlü ve sağlıklı olacağından doğumu etkiler.

Basit yürüyüşler, kış bastırmadan önce açık havada yapılan geziler, uygun havuzlarda özellikle sırt üstü yüzme, anne adayları için hazırlanmış nefes ve egzersiz çalışmaları en sık önerilen aktivitelerdir.

Havalar soğuduğunda ise uzman bir eğitmenden alınan pilates veya personal trianing ile anne doğuma da sonrasında ki sürece de çok daha güçlü başlar.

Anne adaylarının egzersizlere başlamadan önce veya bırakacağı zamanı doktoruyla belirlemesi ve uyması gerekir. Kişisel alınan kararlar anne içinde bebek içinde risk taşır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da uzman yardımı önemlidir.

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram