Isınmadan yüzmeyin!

Yüzme sporu sakatlanma olasılığı en düşük olan spor branşıdır. Tüm beden kasları çalışır ve suyun içinde olunduğundan özellikle de derin havuzlar da dikkatli olmak gerekir. Isınma yapmadan bedeni hazırlamadan yapılan çalışmalarda ayak ve bacaklara kramp girme ihtimali veya kollar da ve omuzlar da sakatlanma riski olabilir.

Özellikle de orta yaşın üstünde ki yüzme severlerin, sağlık için yüzenlerin, bel ve boyun fıtığı olan kişilerin ısınmaya mutlaka dikkat etmeleri gerekir.

Baştan başlayan bir ısınma ve esnetme, kolların ve bacakların yüzmeye hazırlanması yüzmenin bedene daha iyi nüfuz etmesini, kasların olumlu etkilenmesini ve yüzmeden daha büyük keyif almanızı sağlar.

Yüzme; kardiyo bir çalışmadır. Kalp damar hastalıklarına da iyi gelir. Dolaşımı güçlendirir. Isınmanın yapılması ile dolaşımın ivmesi belirlenirken, temposu ayarlanır ve yüzmenin dolaşıma etkileri de böylece daha da artar.

ısınmadan_yuzmeyin

Yüzme severlerin duş almadan önce mutlaka genel bir ısınma yapması ve daha sonra yüzmeye başlaması, yüzmenin kalitesini ve vücuda olumlu etkilerini arttıracağı sonucu böylece vurgulanmıştır.

Yüzücüler ısınırken bazı kontrollü ve bilinçli hareketleri bir arada kullanarak, spesifik eklem/kas gerilme performansını ve potansiyelini artırmayı sağlarlar.

Yüzme öncesi ısınma hareketlerinde aktif kaslara giden kan miktarı artar, buna bağlı olarak kalp atış hızı ve vücut ısısı da artar.

Kasta bulunan sinir reseptörlerinin artmış ya da artmasına bağlı olan olan gerilim ve sertliği azaltır. Bu da yüzücü için artan bir hareket alanı sağlar.

Karşıt kas veya kas gruplarının yüzücüyü sıkıntıya düşürecek şekilde kasılma yada ani reflex vermesinin de önünü keser. Buda yüzme sporunda farklı stiller denemeyi kolaylaştırır.

Isınma hareketleri kastan doğabilecek riskleri ve eklem hasarlarını azaltacak şekilde etkiler, daha dinç fiziksel bir aktivite ile yüzülmesine olanak sağlar.

Yüzme öncesi  ısınma egzersizlerinin özellikle kas ve eklem gerilme egzersizleri olarak uygulandığında çok daha başarılı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Funda Öztürk Alban

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram