Kadına Cinsel Şiddet Artıyor

Yapılan araştırmalarda, cinsel şiddete maruz kalan kadınların yüzde 63’ünün evli, şiddet uygulayan erkeklerin çoğunun durumunun iyi olduğu ortaya çıktı.

cinselşiddet

Türkiye’de cinsel şiddetin her geçen gün artıyor, kadınların yüzde 40’ı fiziksel, yüzde 20’si de cinsel şiddete maruz kalıyor. Kadınların, eşlerinden daha çok para kazanması, fiziksel şiddet riskini iki kat artırıyor.

Kadınları istemediği cinsel ilişkiye zorlamak, tecavüz, başka kişilerle cinsel ilişkiye girmeye zorlamak, cinsel olarak kişiyi korkutan ve kıran davranışlarda bulunmak, sürekli kadınlığını aşağılamak, telefonla, mektupla veya sözlü olarak sürekli cinsel içerikli tacizlerde bulunmak, cinsel organlara zarar vermek, namus ve töre nedeni ile baskı uygulamak gibi cinsel şiddet içeren eylemlerde artış görülüyor.

Cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 63’ü evli, yüzde 21’i boşanmışlardan oluşuyor. Yüzde 7’si nikâhsız birlikte yaşadığı kişinin cinsel şiddetine maruz kalıyor. Şiddete uğrayan kadınların sadece yüzde 15’i doğrudan mahkemeye, yüzde 12’si de polis merkezlerine başvurdu. Cinsel şiddetin genellikle gizli kalması nedeniyle olayın boyutunun daha büyük olduğunu düşünüyoruz.

Kadınların çoğu dayak, sövme, itip kakma gibi fiziksel şiddetten sonra, cinsel ilişki kurmaya zorlanma, ters ilişki, ensest ilişki, çocukların önünde cinsel ilişkiye zorlanma, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral ilişki ve çeşitli aletler kullanarak ilişkiye zorlama gibi cinsel şiddete de maruz kalırken, direndiklerinde veya itiraz ettiklerinde tecavüze uğruyorlar.

Kaçırılarak tecavüze uğrayan ve ailesinin zoruyla evlendirilen kadınların sayısı artıyor ve bu durum kadın açısından ömür boyu cinsel taciz anlamına geliyor.

Şiddet daha çok durumu iyi erkeklerden geliyor…

Cinsel şiddet uygulayan erkeklerin büyük bir bölümü gelir getiren bir işe sahip, bu durum cinsel şiddet uygulayanların işsiz, güçsüz erkekler olduğuna dair ön yargıyı geçersiz kılmaktadır. Cinsel şiddet uygulayanlar avukat, mühendis, iş adamı, doktor, mali müşavir ve sanatçılar gibi her meslek grubundan ve her kesimden erkekler olabiliyor. Şiddet uygulayan erkeklerin, yalnızca hasta ruhlu ve alkolik olduğunu düşünmemek gerekiyor. Normal, sorunsuz davranan erkekler de çoğunlukta. Alkol kullanımı, cinsel şiddeti artırıyor.

Dr. Cem Keçe

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram