Kış spor okulu seçerken dikkat!

Genelde yaz sor okulu seçerken dikkat edilecek hususlar üzerinde düşünülür ve konuşulur ancak kış günleri geldi ve çocuklar kışında spor yapacak. Kış spor okulu seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzmanı olan Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban’a sorduk, dikkat edilmesi gereken hususları sıraladık ve kışında spor yapmanın önemine değindik.

Kış mevsimi ülkemizde coğrafi bölgelere göre değişen spor imkanları sunar.  Hava sıcaklıklarının düşük olduğu, yoğun kar alan bölgelerde kış sporları olan kayak, snow board, denize  yakın yerlerde yüzme, yelken, kürek, ormanlık alanın bol olduğu yerlerde treaking, hıkıng, izcilik, oirentrink şeklinde sıralanır. Büyük şehirlerde kapalı ortamlar daha sık bulunacağından buz pateninden, yüzmeye kadar bir çok branş için uygun alan bulmak mümkündür.

Büyük şehirlerde daha çok spor salonlarında, salon sporları, yüzme, tenis gibi hem açık hem de kapalı alanlar da uygulanabilecek branşlar ile ekstrem sporlar tercih edilir. Tırmanış veya golf seçeneğin çokluluğuna örnektir. Hatta bu branşları simülasyonları ile eğlenenlerin de sayısı azımsanamaz.

kıs_spor_okulu

Peki biz çocuğumuz kışında spor yapsın istediğimizde durup nelere bakmalıyız?

1- ÇOCUK KIŞIN SOĞUKTAN HASTA OLMAZ BIRAKIN KIŞIN DA YÜZSÜNLER

Her şeyden önce kapalı ortamlara güvenmeli ve kışın spor yapılmaz, çocuk üşütür hasta olur fikrinden uzaklaşmalıyız. Çocuğu hasta eden soğuk değil mikroplardır. Eğer soğuklar yüzünden spora ara verilseydi bugün Norveç ve Rusya gibi ülkelerin sportif alanda bir başarı sahibi olmaları mümkün olmazdı. Maalesef biz Türk anneleri banyo dahi yaptırsak çocuğumuz hasta olur korkusuyla yaşadığımızdan ilaçla çocuk büyütür olduk. Çocuklar gayet rahat kışın da yüzme sporu ile ilgilenebilir. Eğer sık sık hastalanıyorsa özellikle ilgilenmelidir. Çünkü çocuğun direncinin yükselmeye ihtiyacı var demektir.

2- KIŞIN TENİSİN KEYFİ BİR BAŞKADIR

Tenis eğitimi kışında alınabilecek eğitimlerden biridir. Futbol eğitimi yaz kış karda yağmurda devam edebiliyorken, kapalı kortta Tenis eğitiminin hiçbir sakıncası yoktur. Aksine kışın tenisin keyfi bir başkadır.

3- KAR VARSA KAYAKTA VAR

Eğer imkan varsa, kayak, snowboard ve buz pateni zaten kışla özdeşlemiş branşlardır. Denge ve koordinayon için birebir olan kayak eğitimine yürüyebilen her çocuk katılabilir. Bu pateni ve snowboard için de uygun eğitmen ve okul bulduğunuzda hiç düşünmeyin derim. Denge gelişimi için birebir olan bu branşlar aynı zamanda her yaşta yapılabilir.

4- BASKETBOL, VOLEYBOL, HENTBOL HER ZAMAN HER YERDE 

Basketbol, Voleybol ve Hentbol içinse söylenecek hiçbir şey yok. Yaz- kış kapalı alanda keyifli yapılabilecek ve özellikle sosyal gelişim için önerdiğimiz branşlardır.7-9 yaş aralığında mutlaka en az bir takım sporu ile ister potanın yıldızı, ister filenin sultanı olsunlar ama mutlaka bir takım sporu yapsınlar diyoruz. Özellikle de tek çocuk olan kardeşi olmayan öğrencilere mutlaka öneriyoruz.

5- İLK ADIMLAR JİMNASTİK

3 Yaş çocukların spora başlama yaşlarıdır. Ana branş olan yüzme ve jimnastiğin 3 yaş itibari ile başlanması gerekir. Bedenlerini doğru kullanma ve yapabileceklerini anlama, esnek, güç, çabukluk ve koordinasyon kazanma, sağlıklı bir bedensel gelişim için mutlaka 3 yaştan itibaren jimnastiğin öğrenilmesi gerekiyor.

6- OKUL SEÇİMİ

Okul seçerken, evinize en yakın okul en iyi okuldur diyoruz. Ulaşım, yolda geçen zaman ve yorgunluk performansı etkileyecektir.

7- AİLECE SPOR YAPMAK  

Çocuklar spor yaparken sizinde spor yapma imkânınızın olması da ayrıca nitelik katacaktır. Ailece spor yapabileceğiniz spor salonları beraber vakit geçirmenizi ve spor kültürünüzü olumlu etkiler. Anne baba olarak çocuklara örnek olmalı ve ilk önce biz spor yapmalıyız.

8- ACİL DURUM MÜDAHALELERİ    

Spor yapılan yerde bir sağlık kabini ve sağlık görevlisi olması önemli. Acil durumlarda görevli ilk yardımcılar ve sağlık görevlileri kendinizi daha güvende hissettirecektir.

9- EKONOMİK ŞARTLAR

Tabi fiyatlarında bütçeye uygun olması gerekir. Aylık ödemeler yerine paket sunumları aileleri rahatlatacaktır. Her ay aynı miktarda ki meblağ yerine bir kerede nakit ya da kart ve taksit seçenekli ödemeler zaten uzun soluklu olacak bir spor eğitimi için avantaj sağlayacaktır.

10- FİZİKİ ŞARTLAR

Alanların spor yapmaya uygun olması, eğitim vermeye uygun olması önemlidir. Çok küçük alanlar ve çok fazla öğrenci sayısı eğitimi güçleştirir. Örneğin olimpik havuzlarda öğretmenin ayağı yere değmezken, 3 yaşında ki çocuğa eğitimde zorlanır ve çocuk korkar. Yüzmede 3 yaş gurubunda bir öğretmen ile 10 öğrenci sakıncalı bir gurup oluşumudur. Açık tenis kortunda kışın 7 yaş gurubunun tenis oynaması da sağlıksız fiziki koşullara örnektir.

Her kurum kendi imkânları doğrultusunda hizmet verir. Her hizmetin bir bedeli olur. Kulüplerin, okulların ve devlet kurumlarının bedelleri ile özel kurumların bedelleri fark gösterir. Kendi iç sermayesinden destek alan kurumlar daha uygun fiyatlı, özel kurumların fiyatları daha yüksek olabilir. Bu durum özel kurumların tüm giderlerini kendilerinin karşılamalarından, kaliteye daha fazla dikkat etmelerinden kaynaklıdır. Kendi iç sermayesi ile hizmet veren kurumlar, kendi kadrolu eğitmenini kullandığından, fiziki giderleri iç sermaye veya devlet tarafından karşılandığından, çok fazla gideri olmadığından daha uygun rakamlara sahiptir. Bu kış okullarında da yaz okullarında da böyledir. Tıpkı devlet okulları ile özel okul farklarına benzetilir.

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram