Küçük yaşta spor yapmak disiplini sağlıyor

fundaa

 

 

 

 

Artık ebeveynlerin en büyük sorunu disiplin. Söylediğini yaptıramayınca, annesinin eteğine sarılmış, ille de istediğimi yapacaksın diye ağlayan çocuklara sıkça rastlar olduk. Bu konuda ki en büyük adımın aileden gelmesi gerekiyor elbette, çünkü kuralları koyacak ve onlara uymayı bekleyecek olan onlar. Ancak maalesef ki bu bu şekilde gerçekleşmiyor. Çocuğunu dinlemeyen, düzeni olmayan, nerdeyse çocuğun büyüttüğü aileler var. Çocuk ne derse anne-baba onu yapıyor. Bu da çocuk için büyük yük… Olmaması gereken: KESİNLİKLE HAYIR!

Eğer bu zamana kadar bu böyle gitti ama artık dur demek istiyorum diyorsanız ve çocuğunuz, 3-9 yaş aralığında ise hemen çocuğunuzu bir spor branşına başlatın. Özellikle takım sporları bu konuda çok verimli olacaktır. Minikler için hazırlanmış programlarda yüzme, jimnastik, basketbol ilk akla gelen branşlar olsun. Tekrar belirtiyorum yaş guruplarına göre hazırlanmış program…

Spor eğitimi; eğitmenin vereceği komutlarla gerçekleşir, tüm ekip bu komutalara göre hareket eder. Çocuklar burada komut almayı öğrenir. Verilen komuta hemen uymayı, uyduğu komutun ardından dikkatini aldığı komutu uygulamaya verdiği bir zincir başlar.

Artık anne babaların 1, en fazla 2 çocukla paylaştıkları hayat daha çok empati getiriyor. Bu da kendileri büyürken yaşayamadıkları her şeyi çocuklarına vermek, bunuda daha çok outdoor aktivitelerle yapmak şekline dönüşüyor. Kendi anne babalarımız gibi, piknik yapmak, çocuğumuza kitap okumak, onunla oyun oynamak aslında çok daha etkin bir eğitim sürecini getirse de günümüz anne babaları, çocuklarını her hafta sinema, gösteri, play station, oyun parkı, tablet bilgisayar gibi hediyelerle avutma yolunu seçiyor. Bu arada dinlemiyor ve dinlemediği çocuğu tarafından da dinlenmiyor. Aile bağları da bu şekilde kopuyor.

Yapılan araştırmalar küçük yaşlarda başlanan spor eğitiminin komut algısını geliştirdiğini, öz benlik, kişilik gelişimi, bedensel gelişim, öz güven, sosyal algı, dikkat ve daha pek çok konuda büyük bir nimet olduğunu gösteriyor.

Funda Öztürk ALBAN

Yazarın diğer yazıları için tıklayın…

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram