Lohusalık döneminde spor

Doğumdan sonra ki dönem anne için artık yeni yaşamına, bebeğine ve anne olmaya alışma dönemidir. Bu dönemde bebeği içinde kendisi içinde güçlü ve sağlıklı olması gerekir. Beslenmesine dikkat etmesi, bedensel olarak güçlü olması önemlidir. Ama bunun için aşırı enerji veren bir menü veya eski formuna dönmek için ağır diyetler kesinlikle uygun değildir. Mühim olan dengeyi oluşturmaktır.

Güçlü olabilmesi için bazı kısa egzersizlere başlayarak daha zinde ve güçlü hissedebilir. Normal doğum sonrası toparlanma daha kısa olacağından normal doğum yapmış olan anne daha avantajlıdır. Egzersize başlama süresi daha erkene alınabilir.

Annenin spor yapmaya başlamadan önce doktoru ve spor eğitmeni tarafından değerlendirilmesi ve önerilecek spor branşı ile antrenman programlamasına, beslenmesi ve menülerine karar verilmesi gerekir.

lohusalıktaspor

Bu yüzden en azından başlangıç için uzman yardımı alarak 4-8 haftalık süreçte kontrol altında, daha sonra ise imkânlar doğrultusunda evde ve ya açık havada spor a devam edilebilir.

Yüzme, yürüyüş ve pilates ilk önerilen branşlardır. Kişiye uygun hazırlanan personel trainer eşliğinde fitness, bisiklete binmek veya koşmakta genel durum değerlendirmesi sonrası önerilebilir.

Sezaryen doğumlar da durum biraz daha farklıdır. Annenin spora başlangıç durumu, yapmayı istediği sporlar ve genel durumu değerlendirilerek ortalama da 3-6 ay arasında diye nitelenebilir. Kısa yürüyüşler ve yüzme için bile mutlaka gerekli kontroller ve uzman kontrolü önerilir. Bir hoca eşliğinde çalışmak en güvenli olandır.

Kişilerin genel durumu, daha önceki spor geçmişleri ve doğum sonrasında kendilerini ne kadar hazır hissettikleri de bu konu da önemlidir. Hazır bulunuşluk kişiye özeldir demek daha doğru olur.

Lohusalık döneminde spor anneler daha zinde, daha güçlü ve dayanıklı olur. Lohusalık sendromu ihtimali azalır. Spor yaparak endorfin salgılayan beden mutlu ve huzurlu olacağından lohusalık dönemi sakin geçer. Çaresiz, bebeği ağladığında kendisi de ağlayan bir anne, hormonları ile savaşan ve lohusalığı zor geçiren bir annedir. Yakınlarının desteği ve kendisine ayırabileceği zamanların çokluğu önemidir. Bu zamanları spor yaparak geçirmeyi tercih eden anneler bedenin dengesinin sağlanması için önemli bir adım atmış olur. Yüzme ve pilates gibi branşlar ile rahatlaması, stresini atması, direncini arttırıp güçlü olması hem daha kolay hem de daha etkili olacaktır.

Funda Öztürk ALBAN

Bostancı Club Sporium Spor Okulları Genel Koordinatörü

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram