Sosyal medyanın yalan hayatları

pinar

 

 

 

 

Sosyal medyaya baktığınızda (özellikle Facebook ve Instagram) herkesin muhteşem eğlenceli bir hayatı olduğunu göreceksiniz.

Adeta eller havaya yaşıyoruz.

En güzel yerlere gidiyoruz, en güzel yemekleri yiyoruz, dünyayı geziyoruz, en iyi koca bizimki, en güzel sevgili bizim, en tatlı çocuklar bizim en en en… Her şeyin “en”i bizim.

Tamam belki öyledir, kimsenin gözü yok ama bu ne derece inandırıcı?

Bu harika eğlenceli hayatlar ne derece gerçekçi geliyor sizlere bilmiyorum ama ben artık bazı şeyleri sorgulamaya başladım.

Elbette insanlar berbat anlarını gözler önüne sermek, üzüntülerini insanların gözüne sokmak istemeyebilir ama üzüntülerde durum böyleyken neden diğer zamanları bu kadar abartıyoruz.

Sanırım bunun altında farklı bir psikoloji var. Herkes imrenilecek insan olmak istiyor gibi.

Herkesin arkadaş/takipçi listelerine bakıyorum inanılmaz sayılar var. Merak ediyorum kötü bir anınızda o listeden kaç kişiyi arayabilecek yakınlıktasınız? Hatta o listede olan herkesi tanıyor musunuz?

Bazı meslek grupları var ki evet onlar sık sık paylaşım yapmalı ve takipçi sayısını arttırmalı. Ama bunun dışındaki durumları anlamak zor. Herkesin birbirinin nereye gittiğini, ne marka kıyafet giydiğini, ekonomik düzeyinin ne durumda olduğunu, hangi profilden daha güzel göründüğünü, evlendi mi, boşandı mı, sevgili buldu mu yoksa ev de mi kaldı gibi soruların cevaplarını bilmek zorunda mı?

Bence değil?

Tamam, özgür bir ortamdayız, o sayfalar kişisel alanlar ama komik anlar yaşanmıyor değil. Bakın arkadaşlarınız sayfalarına, kim nasıl görülmek ya da anılmak istiyorsa o şekilde bir profil çiziyor. Harika kocası ve çocuklarıyla imrenilecek kadın profili çizmek isteyen ona göre fotoğraflar koyuyor.

Çevresi çok geniş olan ortam erkekleri kendilerini en yakışıklı ve en sosyal adam olarak göstermek için o amaca hizmet eden fotoğraflar koyuyor.

Koysunlar tamam ama arada akan bir hayat var. Hayattan pay almak ve arkadaşlarınıza/takipçilerinize bir şeyler katmak istemez misiniz?

İç Sesimden Not: Sakın bana istemeyen bakmasın takip etmesin gibi klasik şeyler söylemeyin, takip ediyorum ya da arkadaşıyım diye her şeyi bilmek zorunda mıyım?

Okuyucuya Not: Sosyal medyada paylaşmak için ortam yaratmaya çalışmayı bırakın. Emin olun çevrenizde sizi siz olduğunuz için gerçekten seven ve takdir eden insanlar var. Boş verin listenizdeki diğer insanların beğenisi kazanmaya çalışmayı. Emin olun hayat fotoğraflarınıza aldığınız beğeni ve yorumlardan ibaret değil.

Ne demişler sosyal medyaya inanma ama sosyal medyasız da kalma.

sosyalmedya_potansiyelanne

Sevgiler…

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram