Yaz spor okulu seçerken dikkat!

Yaz geldi ve okulların kapanması ile birlikte çocuklar için tatil başladı. Mühim olan ise tatili nasıl geçirecekleri. Bu noktada çalışsın çalışmasın annelerin plan yapması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak Funda Öztürk Alban ailelere önerilerde bulunuyor.

En iyi tatil planları içinde binci sırayı elbette yazlıkta ki anneanne ve babaannelerle geçirilecek özgür zamanlar ve dinlenme alıyor. Ancak bu fırsatı olmayan küçüklere özellikle büyük şehirlerde bulunan yaz okullarında pek çok seçenek sunuluyor. YAZ SPOR OKULLARI da işte bunlardan biri. Çalışan annelerin sabahtan akşama kadar verdiği tam gün hizmetle en büyük yardımcısı olan yaz spor okullarında bütün gün spor, oyun ve eğlence ile geçen zaman, çocuğun hem spor branşlarına olan yeteneğini ortaya çıkarıyor hem de negatif enerjilerini atıp rahatladıkları, doyasıya oyun oynadıkları güvenli alanlar olarak listede yerini alıyor. Peki, çocuğumuzu bir yaz spor okuluna yolladığımızda nelere dikkat etmeliyiz hiç merak ettiniz mi?

spor okulu ve cocuklar

Etrafta onlarcasına rastlayabileceğiniz bu spor okullarında çalışan eğitmenlere, verdiği yemek hizmetine veya havuzuna hiç baktınız mı? Öncelikle güveneceğiniz yaz spor okulunun bağlı olduğu kurumu mutlaka değerlendirin. Bulunduğu alanda ki fiziki koşullar önemlidir. Güvenliği olan okulları tercih edin. Kalabalık havuzlarda klorla temizlik gerekir. Öğrenci kapasitesi önemlidir. Büyük okullarda kontrol zor olabilir. Önemli olan bir öğretmene düşen öğrenci sayısıdır. Bu da yaş gurupları ve seviyelere göre değişir. Örneğin yüzme de 9 yaşın altında ki hiç bilmeyen çocuklarda 3-6 kişilik gruplar, bilen ve 9 yaştan büyük olan çocuklarda 5-10 kişilik guruplar idealdir. Tenis derslerinde ki mantıkta aynıdır. Basketbol, futbol veya voleybol gibi branşlar da gurupların biraz daha kalabalık olması gerekir. Bir öğretmen ortalama 10-15 çocukla çalışabilir.

Görevli spor eğitimcilerin, mutlaka spor eğitimi almış kişiler olması gerekir. Antrenör veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunlarının veya son sınıf stajyer öğretmenlerin görev aldığı okullar tercih edilmelidir.

Yaz spor okulunun amacı mümkün olduğu kadar çok spor branşını tanıtmak ve sevdirmek olmalıdır. Yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbol, jimnastik, satranç kısacası her branşın kısa temel eğitimi ve oyun formatlı sunumu yaz spor okulu programında idealdir. Bu kadar çok spor yapılır mı?” şeklinde düşünmemek gerekir. Çünkü çocuklar buralarda spor yapmaz, nasıl yapıldığını oyunla öğrenir.

Okula başlamadan önce yüzme eğitimi alacak öğrencilerin Hepatit A’ya karşı korunuyor olduğunun sorgulanması okul adına önemlidir. Bu konuda anne babaların dikkatli olması, okul sormasa bile çocuklarının aşı takvimini doktorlarına kontrol ettirmesi önerilir.

Spor okullarında programın temel öğretim ve oyun amaçlı olması gerekir. Antrenman yapılan ve sporcu seçen, çocuğun yeteneğini yargılayan ve belli becerileri zorunlu kılan okullar çocukların eğer yeteneği yoksa spordan soğumasına neden olabilir. Yaz spor okulları çocuğun eğitim alırken eğlendiği formatlarda olmalıdır. Eğer özel bir yeteneği varsa zaten eğitmen sporcu olabilmesi için kulüplere yönlendirme yapacaktır.

Yeteneği olsun ya da olmasın her çocuğun spor yapmaya hakkı vardır.

Beğen ve Paylaş:
Facebook
Facebook
Instagram

Yorum Yapın

Facebook
Facebook
Instagram